Český granát - jedinečný minerál

Jako granáty se v dnešní době označují skupiny krychlových minerálů, nesosilikátů s komplikovaným chemickým vzorcem, které je bohužel nestálé. Převážně se jedná o metasomatický, zřídka magnetický minerál, který je hlavně zajímavý svoji barvou a celkovým zbarvením, které je u něj hodně specifické a výrazné.

Co se týče povrchu samotného českého granátu jako minerálu, jedná se o zrnitý povrch, který obsahuje kompaktní agregáty, které jsou méně časté.

Identifikace a vlastnosti českého granátu

Stejně jako každý ostatní jiný minerál, tak i český granát má svoje specifické a vyznačující se vlastnosti, které jej řadí do určitých skupin, které jsou pro tento minerál jednoznačně specifické. Jedná se o následující vlastnosti:

  • barva: různá a odlišná podle odrůd
  • vzhled krystalu: rombododekaedry, hexaokroedry
  • tvrdost kamene: 6,5 – 7,5
  • soustava: krychlová
  • lesk: skelný, matný a nebo také hedvábný
  • štěpnost: nedokonalá
  • vryp: bílý a s nebarevným nádechem
  • hustota: 3,4 – 4,6 g/cm3
  • lom: nerovný, lasturnatý a tříštivý
  • složení: variabilní, nestálé – v kyselinách je nerozpustný

 

Jaké je naleziště českého granátu?

Nejvzácnější český granát je pyrop s efektem, který mění barvy jako u alexandritů. Barvy se mění podle denního a umělého osvětlení. Velmi drahé jsou také smaragdově zelené tsavority, které pocházejí z Tanzanie, dále démantoidy z Ruska a levnější jsou pak dále oranžově zbarvené spessartiny.

Pyropy se nacházejí v České republice zejména v Českém středohoří, další menší naleziště je také v okolí Podkrkonoší u Nové Paky. Nekvalitní český granát je také v okolí Kolína nad Labem.

Daleko zajímavější naleziště je v Jihoafrické republice – přesněji v Tanzánii, Arizoně, na Sibiři v Jakutsku. Zajímavý kus almandin se těží také v Indii, na Srí Lance a nebo v Tanzanii.

Nejkrásnější granáty se těží na Madagaskaru, které mají barvoměnou strukturu, která je velice zajímavá pro každého z nás.

Trocha historie o českém granátu

Český granát je průhledný až průsvitný minerál, který má celkově krásně červené a syté barvy – patří všeobecně do skupiny pyropů, kterých jsou nalezeny stovky různých druhů. Toto sytě červené zbarvení u českého granátu je známé a oblíbené v dnešní době již po celém světě, což je rozhodně dobrá vizitka pro celou Českou republiku.

Jedná se o drahokam, který má velice drobné rozměry a ohnivě krvavou barvu. Jeho celkový název je odvozen od řeckého pyropos = oheň. Český granát má podle Mohsovy stupnice tvrdosti až 7,5 tvrdost, což je hodně vysoko. Je výjimečně barevně stálý a všeobecně odolává žáru i kyselinám.